Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

biuro@rewitwirtualnebiura.pl +48 58 558 47 20

Nadchodzący rok przyniesie ze sobą wiele zmian w prawie podatkowym, Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę, która wchodzi w życie z początkiem 2019 roku. Znajdujące się w niej zapisy są istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub planujących ją założyć. Związane jest to ze wprowadzeniem obniżonej stawki podatku CIT dla małych firm.

Beneficjenci zmian
Podatek CIT na zmienionych zasadach obejmie te przedsiębiorstwa, których dochody w poprzedzającym roku podatkowym były mniejsze niż równowartość 1,2 mln euro. Chodzi tu głównie o małe, często jednoosobowe firmy. Ustawodawca przewidział także, że zmiany te obejmą swoim działaniem osoby, które dopiero zakładają i rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.

W 2019 roku pojawi się także nowa ulga podatkowa dla firm rozliczających się z podatku CIT. Skierowana jest ona do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i opracowują nowe technologie lub innowacyjne rozwiązania. Wprowadzone udogodnienie nosi nazwę IP Box i dotyczy firm, których dochody osiągane są z prawa własności intelektualnej. Chodzi tutaj między innymi o tworzenie oprogramowania oraz projekty w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami.

Szacuje się, że zmiany te obejmą około 440 tysięcy firm prowadzących działalność gospodarczą oraz że zachęcą nowe osoby do zakładania własnego biznesu, dzięki korzystniejszym przepisom podatkowym.

Co konkretnie się zmieni?
Od stycznia 2019 roku, zaczną obowiązywać nowe stawki podatkowe, które związane są ze zmianami, jakie wprowadza znowelizowana ustawa. Najniższy próg dotyczyć będzie przedsiębiorców, których działalność uprawnia ich do skorzystania z ulgi dla firm o profilu badawczo-rozwojowym i wynosić będzie tylko 5%.

Drugi próg przeznaczony jest dla osób rozpoczynających prowadzenie firmy oraz dla podmiotów, których dochód w danym roku podatkowym nie przekroczył sumy 1,2 mln euro. Ma to zachęcić do zakładania działalności z osobowością prawną. Pozostałe przedsiębiorstwa, z dochodem większym od wprowadzonego progu, zapłacą podatek CIT na poziomie 19%.

Zmiana na lepsze 
Wprowadzane przepisy z pewnością są korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ nowe zasady rozliczania się z fiskusem mają być przejrzyste, proste i przyjazne. Ta zasada 3P przyświecała ustawodawcy, podczas prac nad nowelizacją. Kolejnym krokiem po uszczelnieniu systemu podatkowego ma być jego uproszczenie. Czy ten ambitny cel zostanie osiągnięty, przekonamy się za kilka miesięcy, gdy ustawa będzie funkcjonować.
FacebookTab
mojeubezpieczenieTab Proszę o kontakt