Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

biuro@rewitwirtualnebiura.pl +48 58 558 47 20

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Praca na własny rachunek daje wiele satysfakcji, ale jest także niezwykle stresująca. Codziennie stawia bowiem przed przedsiębiorcą nowe wyzwania, z którymi musi umieć sobie radzić. Kiedy prężnie się rozwija, przynosi znaczne korzyści finansowe. Niestety zdarzają się też gorsze okresy, kiedy konto firmowe świeci pustkami, zwłaszcza jeśli aktywność firmy jest sezonowa. Zakładając działalność gospodarczą, należy się zatem liczyć z tym że, może nastąpić okres, kiedy przedsiębiorcy trudno będzie związać koniec z końcem. Na szczęście w polskim ustawodawstwie są rozwiązania, które umożliwiają firmie przetrwać ten trudny czas. Zawieszenie działalności to jedna z alternatyw.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i problemy z nią związane

Rozpoczynający działalność gospodarczą przedsiębiorcy zwykle mają głowy pełne pomysłów i wiarę, że w krótkim czasie uda się im rozwinąć firmę przynoszącą spore zyski. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości nie jest to takie proste. Koszty założenia własnej firmy często pochłaniają oszczędności życia, a co więcej, nie ma żadnej gwarancji, że interes się rozkręci. Działalność gospodarcza wiąże się też z comiesięcznymi kosztami, które przedsiębiorca musi ponosić bez względu na to, czy firma przynosi dochód. Sezonowość to kolejny problem, który może doprowadzić firmę do bankructwa. Rzadko bowiem się zdarza, aby świadczone przez przedsiębiorcę usługi, cieszyły się zainteresowaniem przez cały rok. Kiedy zatem firma nie przynosi dochodu warto zdecydować się na czasowe zawieszenie działalności. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Przedsiębiorca nie płaci w tym czasie podatków, jest również wyrejestrowany z ZUS, co wiąże się z tym, że nie musi opłacać składek ubezpieczeniowych. Zawieszenie działalności dla właściciela jednoosobowej firmy to niekiedy konieczność, zwłaszcza jeśli biznes jest sezonowy.

Zawieszenie działalności krok po kroku

Kiedy działalność gospodarcza nie przynosi oczekiwanych dochodów, przedsiębiorca może się zdecydować na czasowe jej zawieszenie. W przypadku firm jednoosobowych nie ma z tym najmniejszego problemu. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku CEIDG, informującego o tym, że działalność gospodarcza wnioskującego zostaje zawieszona. Można to zrobić osobiście w Urzędzie Gminy, jak również przez pełnomocnika, a także wysyłając wniosek pocztą lub składając go drogą elektroniczną. Organ ewidencyjny, do którego kierowany jest wniosek, przesyła dane dalej, między innymi do urzędu skarbowego, urzędu statystycznego, jak również do ZUS lub KRUS i tym samym informuje te instytucje, że działalność gospodarcza przedsiębiorcy została czasowo zawieszona.

FacebookTab
mojeubezpieczenieTab Proszę o kontakt