Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

biuro@rewitwirtualnebiura.pl +48 58 558 47 20

Czy można zarejestrować VAT w wirtualnym biurze?

Biura wirtualne działają w Polsce od wielu lat, będąc nieocenioną pomocą dla tysięcy firm, zwłaszcza tych najmniejszych, jednoosobowych. Korzystają z nich niezliczeni Polacy, najczęściej ci pracujący w domu lub dojeżdżający do klienta (np. hydraulicy, monterzy etc.). Dla nich wynajmowanie realnego biura mija się z celem: nie potrzebuje go ktoś, kto pracuje wyłącznie przez internet i nie ma osobistego styku z kontrahentami, ani ktoś, kto działa tylko tam, gdzie zostanie wezwany.

Wielokrotnie tańsze jest wirtualne biuro, otwarte zawsze w dni powszednie, a więc gotowe na przyjęcie poczty, w tym przesyłek poleconych. Mogące na życzenie obsługiwać połączenia telefoniczne. Wspierające firmę prestiżowym nierzadko adresem. To w zupełności wystarczy do prowadzenia działalności gospodarczej rzemieślnikowi czy freelancerowi.

Oczywiście alternatywą jest siedziba firmy w domu, ale ma to negatywne konsekwencje. Adres przedsiębiorcy nie podlega żadnej ochronie, jest jawny dla wszystkich, a przedsiębiorca oraz osoby z nim zamieszkujące mogą sobie po prostu nie życzyć klientów ani ciekawskich na progu domowych pieleszy. Adres wciągnięty półlegalnie do setek internetowych „baz firm” to dodatkowa cena rejestracji firmy pod domowym adresem.

Odkąd jednak rząd postawił na uszczelnianie VAT-u, zdarza się, że urzędy skarbowe nie chcą rejestrować płatników VAT działających w wirtualnych biurach. Ich argument: przedsiębiorcy nie ma pod wskazanym adresem i nie prowadzi tam działalności, zatem rejestracja nie jest możliwa Sprawy takie trafiły już kilkakrotnie do sądów administracyjnych i fiskus je przegrał.
 

Jak stanowi ustawa, naczelnik urzędu skarbowego może odmówić rejestracji płatnika VAT, jeśli:

• przedsiębiorca podał w zgłoszeniu nieprawdziwe dane,

• zgłaszany podmiot nie istnieje,

• nie ma jak się z nim skontaktować,

• przedsiębiorca ani jego pełnomocnik nie zgłaszają się na wezwanie do urzędu skarbowego.

 

Żadna z tych przesłanek jednak nie zachodzi: przedsiębiorca ma podpisaną umowę najmu, a więc adres jest prawdziwy. Podmiot istnieje, a kontakt z nim jest możliwy za pośrednictwem wirtualnego biura, które też na pewno doręcza mu wezwania z urzędu.

 

Rządzącym zależy na uniknięciu rejestrowania firm będących płatnikami VAT w celu popełnienia jakiegoś oszustwa podatkowego. Nie ma jednak żadnych przesłanek do stwierdzenia, że ktoś korzysta z adresu wirtualnego biura po to, by oszukiwać na podatku VAT.

 

Innymi słowy: jak najbardziej można być płatnikiem VAT, mając za siedzibę adres w wirtualnym biurze. Żadne przepisy tego nie zabraniają ani nie uniemożliwiają.

FacebookTab
mojeubezpieczenieTab Proszę o kontakt